Description
Sliding Door Lock – Twist In Lock Pin – Aluminum Finish – 1-5/8″ Center To Center Hole Spacing
- Aluminum Construction
- Used on many styles of doors
- Helps prevent prying or lifting of the door
- Easy To Install
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46171500 |
| Manufacturer Part Number | 875750 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Color / Finish | Aluminum |
| Door Lock Finish | Stainless Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 2.3 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 0.25 lb |
| Width | 2.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | HRP |
| Package Quantity | 1 |
| Function | Entrance |
| UPC Code | 049793388889 |
| Style | Sliding Door Lock |
| Number Of Cylinders | 0 |
| Door Lock Function | Patio |
| Electronic (2) | No |
| FOB | No |
| Commercial/Residential | Residential |
| Keyed Only | No |
| Biometric | No |
| Door Handing | Reversible |
| Supplier Product Name | Aluminum Twist-In Sliding Door Lock |
| Manufacturer Model No | 875750 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |






Reviews
There are no reviews yet.