Description
- Champion® TruTouch™ Cordless 2″ Faux Wood Mini Blind
- 59 x 72″
- White
- Cordless Operation
- Steel Headrail
- Crown Valance
- Room-Darkening Wood Grain Embossed Slats
- Wand Tilt Control
- Meets Safety Regulations
- Lead-Free
- Mfg #1079347839614-6
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52131601 |
| Manufacturer Part Number | 484961 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Blind Material | Faux Wood |
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Length | 72 |
| Slat/Vane Size | 2″ |
| Depth | 63.44 in |
| Height | 6.77 in |
| Weight | 17.36 lb |
| Width | 8.58 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Champion |
| TAABAA | No |
| Blind Type | Horizontal |
| Cordless/Corded | Cordless |
| FOB | No |
| UPC Code | 793478066301 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |





Reviews
There are no reviews yet.