Description
Charcoal Filter With Hole – Fits NuTone Models 0239B And K0799-000 – 7 x 7-1/2 x 3/8″ – Meets UL Class 2 Requirements
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 97040197 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Charcoal Filter |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 7.1 in |
| Height | 0.3 in |
| Weight | 0.1 lb |
| Width | 7.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Research Products Corporation |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 686720401961 |
| Brand/Model Compatibility | Fits NuTone Models 0239B And K0799-000 |
| Type | Range Hood Filter |
| Manufacturer Name | RESEARCH PRODUCTS CORPORATION |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |





Reviews
There are no reviews yet.