Description
100 Watt T3 Halogen Double-Ended Bulb – 120 Volts – 1,400 Lumens – 2,000 Average Life Hours – 3-1/8″ Length – Mfg #Q100T3/CL/S
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39101601 |
| Manufacturer Part Number | Q100T3/CL/S |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Clear |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Watts | 100 |
| Lumens | 1,400 lm |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Light Bulb Shape | T3 |
| Depth | 1.0 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 0.05 lb |
| Width | 4.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Value Light |
| TAABAA | No |
| Light Bulb Base | Double-Ended |
| Rated Life (Hours) | 2,000 h |
| Manufacturer Name | Feit Electric |
| FOB | No |
| UPC Code | 017801002423 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |






Reviews
There are no reviews yet.