Description
iHome Bluetooth Alarm Clock Radio – Flexible Lightning Connector To Charge And Play iPad, iPad Mini, iPhone 5 And iPod Touch 7 – 2.1 USB Port To Charge And Play Music From Legacy And New iPad/iPhone/iPod Using The Cable Included With Your Device – Stream Stereo Audio From Paired Bluetooth-Capable Devices Up To 30′ Away – Answer And End Calls, Use Unit With Bluetooth-Capable Cell Phones As A Speakerphone – Single-Day Alarm Feature Prevents Unwanted Alarms From Sounding – Audio Cable With 3.5 mm Plug Attached To Play Other Audio Devices – Built-In Automatic Frequency Control (AFC) For Enhanced FM Reception – Preset Buttons To Store 6 FM Stations – iPad Not Included – Mfg #HDL50B
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52161507 |
| Battery Manufacturer | Various |
| Battery Model/Part No. | CR2450 |
| Manufacturer Part Number | HDL50B |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Black Matte |
| Material | ABS |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 10.70 in |
| Depth (In) | 6.30 in |
| Height (In) (2) | 5.00 in |
| Weight (Lbs) | 2.60 lb |
| Battery Size | 3V |
| Depth | 12.83 in |
| Height | 13.39 in |
| Weight | 22.31 lb |
| Width | 20.31 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | iHome |
| Number Of Batteries Included | 1 x CR2450 Backup Battery |
| Power Source | 120VAC |
| Cordless/Corded | Corded |
| Weather Resistant | No |
| UPC Code | 843660001150 |
| TAABAA | No |
| Remote Control | No |
| Package Contents | HDL50, AC Power Adapter, Instruc Booklet |
| FOB | No |
| Digital Display | Yes |
| CD Player | No |
| Battery Backup | CR2450 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | Yes |






Reviews
There are no reviews yet.