Description
250 Watt BR-40 Clear Infrared Heat Bulb – 120 Volt – Medium Base – 5,000 Average Hour Life – 5″ Diameter – Shatterproof Coating – Mfg #250/BR40/HR/1/TG
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39101612 |
| Manufacturer Part Number | 202051 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Infrared Clear |
| Specifications | |
|---|---|
| Wattage | 250 W |
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | KOREA, REPUBLIC OF |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Light Bulb Shape | Heat |
| Depth | 4.8 in |
| Height | 6.4 in |
| Weight | 0.6 lb |
| Width | 4.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Light Bulb Base | Medium |
| TAABAA | Yes |
| Rated Life (Hours) | 5,000 h |
| Manufacturer Name | Philips Lighting NA |
| FOB | No |
| UPC Code | 046677202057 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |






Reviews
There are no reviews yet.