Description
Rainguard Color-Lok Solid Color Stain – Long Lasting – Deep Penetrating – Resists Chipping And Cracking – Dead Flat-Sheen Level – 20% Surface Penetration Leaving 80% Of Solids For A Durable Finish – Low VOC – Apply Down To 40F (4.4C) – Coverage Rate 125-175 Sq. Ft Per Gallon – Natural Beige – 1 Gallon – Mfg #CS-1301
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31211706 |
| Manufacturer Part Number | CS-1301 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Natural Beige |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 7.0 in |
| Height | 8.0 in |
| Weight | 9.5 lb |
| Width | 7.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| UPC Code | 660042100177 |
| Brand | Rainguard |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |





Reviews
There are no reviews yet.