Description
Recalling the texture of antique pottery, this table lamp incorporates a casual-meets-coastal feel into your decor. Its softly shaped silhouette is decorated in an ombre-style white and navy blue finish. Place it next to your sofa or bedside for a charming take on everyday illumination.
Specifications
| Height | 31.25in |
| Width | 20.25in |
| Depth | 20.25in |
| Details | Made of metal with drum hardback fabric shade, Textured white and navy blue finish, 3-way switch, 1 E26 socket, type A bulb recommended (not included); 150 watts max or LED equivalent; UL Listed, Due to the finishing process of this product, some variations may occur, Assembly required |
| Shade | Medium |
| Material | Fabric, Metal |
| Lifestyle | Casual |
| Dimensions | 20”W x 20”D x 31”H |
| AssemblyTime | Estimated Assembly Time: 15 Minutes |






Reviews
There are no reviews yet.