Description
2″ Angle Sash Brush – Soft And Smooth Unbleached Bristles For Fine Results With Varnishes – Resilient Enough For Applying Heavy Enamels, Oil-Based Varnishes, Marine Paints, Stains And Urethanes – Plastic Sure-Grip Handle Will Not Warp Or Chip – Mfg #8020-01-596-4251
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 60121241 |
| Manufacturer Part Number | 8020-01-596-4251 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Bristle Material | China White Bristles |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 2.00 in |
| Depth | 3.0 in |
| Height | 6.5 in |
| Weight | 2.1 lb |
| Width | 11.25 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Ability One |
| Interior/Exterior | Interior / Exterior |
| Paint Brush Type | Angle Brush |
| Type | Standard |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | Yes |






Reviews
There are no reviews yet.